Celozrnné anglické muffiny

Oldo,
je to o pár dní více než rok, co se nám narodil syn. Strašně to uteklo, ani se mi tomu nechce věřit. Za ten rok se tu objevili 3 příspěvky a z toho dva receptové. Řekla jsem si, že bych s tím měla něco udělat, protože blog mi moc chybí. Ale přiznám se, že návrat byl těžký. Nějak mi chyběla inspirace, co sem dávat, stejně jako chuť a kolikrát i čas vařit něco složitějšího. Jako vždy přišla, když jsem to nejméně čekala. :-)
Doma nám došlo pečivo, ale nechtělo se mi nikam do obchodu. A to od něj bydlíme pár desítek metrů, ale znáš to. :-) Dostala jsem hroznou chuť si doma upéct nějaké pečivo a vzpomněla jsem si na anglické muffiny, které jsem chtěla už delší dobu ochutnat. Vybrala jsem si rovnou celozrnnou variantu.
A co to vlastně je? Jedná se o malé kulaté pečivo, do jehož těsta se přidávají kvasnice. Obvykle se pečivo rozkrojí podélně na půl, opeče a podává se buď s marmeládou, medem a nebo se slaninou, vajíčkem, párky.
Když jsem ti říkala, co budu péct, překřtil jsi je na "buchty". Takže hurá na buchty. :-)

Na 10 kusů potřebuješ:
  • 1 1/4 hrnku hladké mouky
  • 1 1/4 hrnku celozrnné mouky
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/2 lžičky prášku na pečení
  • 1 lžička droždí
  • 3/4 hrnku mléka
  • 1 1/2 lžíce másla
  • 1 vejce
  • 1 lžíce medu
V míse promíchej mouky, sůl, prášek na pečení a droždí. V mikrovlce ohřej mléko s máslem, až se máslo rozpustí. Potom nech směs trochu vychladnout, aby byla spíš vlažná. V robotu s nástavce hák promíchej vejce, med, mléko s máslem. Přidej suché suroviny a nech míchat na pomalou rychlost, až se těsto spojí. Potom na chvilku asi 10 vteřin dej vyšší rychlost. Těsto bude stále lepivé, ale mělo by držet pohromadě.
Vyklop jej na pomoučený vál a vyválej na placku o síle asi 1,5 cm. Vykrajuj kolečka o průměru asi 8-9 cm. Těsto znova vyválej a zase vykrajuj, až zpracuješ veškeré těsto. Jednotlivé muffiny dej na poučený plech, zakryj utěrkou a nech kynout 20-30 minut.
Mezitím si rozehřej troubu na 160°C (145°C horkovzdušnou). Muffiny by měly být trochu nafouklé. Nahřej si na středním ohni nepřilnavou pánev a muffiny peč nasucho z každé strany asi 4-5 minut.
Upečené muffiny dávej na čistý plech na pečení. Až budou všechny opečené, dej je ještě dopéct do trouby na 15 minut.

Rada: Pokud je budeš chtít dělat jen sladké, můžeš do těsta přidat lžičku skořice. V případě slaných by se tam hodily třeba i bylinky.


1.3.16